Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna ach to......

„Wiosna, wiosna, wiosna,  ach to ty"  jak śpiewał  Marek Grechuta.
Kolejny raz wiosna rozgościła się w naszej strefie klimatycznej. Dla Leśników nastał czas intensywnych działań związanych z wprowadzaniem nowego pokolenia lasu. Pora roku jest cykliczna i prace w lesie również, jednak każda wiosna jest inna i nie powtórzy się kolejny raz. Rok bieżący cechuje brak wilgoci w glebie, który jest wynikiem suszy w roku 2015 oraz bezśnieżnej zimy, a wszystkiemu jest winien coraz cieplejszy El Ninio. W lasach gospodarczych Nadleśnictwa Nowogród trwają prace odnowieniowe. Odnowienie lasu to zespół różnych czynności, finalnie prowadzących do ponownego wprowadzenia roślinności drzewiastej na gruntach leśnych. Gatunek podstawowy przy odnowieniach w Puszczy Kurpiowskiej to sosna zwyczajna. Jest to podyktowane słabymi klasami gleby, na której rosną nasze zbiorowiska leśne. W bieżącym roku odnowimy około 100 ha. Posadzimy łącznie około 800 000 szt sadzonek. 
W warunkach naszego Nadleśnictwa sosnę odnawiamy na trzy różne sposoby. Po pierwsze inicjujemy odnowienia naturalne (około 35%). Po drugie siejemy zręby wraz z orką (na około 25 % powierzchni). Sadzimy sztucznie (na pozostałej powierzchni). Sosna którą wysadzamy jest produkowana na szkółkach leśnych.  
Przy pracach sezonowych związanych z odnowieniem lasu znajduje zatrudnienie miejscowa ludność, która jest bardzo związana z Puszczą Kurpiowską. 
autor Bernard Kłak